81 565 57 10

SERWIS KLIMATYZACJI - ODGRZYBIANIE

Czyszczenie klimatyzacji


Brudne wymienniki ciepła to zwiększone koszty klimatyzacji, wyższe rachunki za energię i skrócona żywotność urządzeń. Brud na wymienniku, zmniejsza efektywność chłodzenia i sprawia że jakość powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu jest daleka od oczekiwanej. Zaniedbany klimatyzator wprowadza do środowiska w którym przebywamy, nieprzyjemne zapachy, alergeny, chorobotwórcze drobnoustroje i grzyby.

Aby zrozumieć zagadnienie należy szerzej spojrzeć na funkcje jakie mają spełniać parownik i skraplacz klimatyzacji, oraz warunki w jakich pracują. Rolą skraplacza jest odprowadzenie ciepła wchłanianego przez czynnik chłodniczy.

Wszelkie zabrudzenia na lamelkach i rurkach działają jak izolator. Utrudniają wymianę energii, przez co zmuszają sprężarkę do dłuższej i częstszej pracy pod większym obciążeniem. Znacznie podnosi to koszty energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń i zwiększa zużycie sprężarki obniżając jej żywotność.

Skraplacze są zwykle chłodzone powietrzem z wentylatorów. Nie jest ono wcześniej w żaden sposób filtrowane. Wszystkie zanieczyszczenia osadzają się na lamelach i rurkach. W parowniku, czynnik chłodniczy pochłania ciepło z otoczenia. Gdy powierzchnie opływane przez powietrze są zabrudzone, znacznie spada sprawność wymiany ciepła. Dochodzi wtedy do spadku ciśnienia parowania, co prowadzi do słabszego chłodzenia.

Aby uzyskać wymagany efekt, sprężarka musi być włączona dłużej, stąd zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. W skrajnych przypadkach może dojść do oblodzenia lameli i w konsekwencji uszkodzenia sprężarki.